وبینار بررسی ابعاد شخصیتی پیامبر ص

وبینار بررسی ابعاد شخصیتی پیامبر ص

 وبینار

صبح روز پنجشنبه مورخ 15/8/99 دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام میزبان وبیناری با موضوع "بررسی ابعاد شخصیت پیامبر گرامی اسلام (ص) همراه با جلسه پرسش و پاسخ" با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی کشور بود. جلسه با خوشامدگویی حجت الاسلام والمسلمین مهدوی راد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی ایلام آغاز شد.

صبح روز پنجشنبه مورخ 15/8/99  دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلام میزبان وبیناری با موضوع "بررسی ابعاد شخصیت پیامبر گرامی اسلام (ص)  همراه با جلسه پرسش و پاسخ"  با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر شریفانی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی کشور بود.   این وبینار با حضور اساتید هیات علمی و کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی ایلام  برگزار شد .

 جلسه با خوشامدگویی حجت الاسلام والمسلمین  مهدوی راد مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های آزاد اسلامی ایلام  آغاز شد.

حجت الاسلام والمسلمین دکتر شریفانی  سخنان خود را اینگونه آغاز کرد :   بحثی که می خواهم در  این جلسه مطرح کنم تحت عنوان رمز و راز موفقیت پیامبر اسلام و به یک معنا سبک زندگی نبوی و یا اسمش را بگذاریم "ارمغان نبوی  برای عالم بشریت" .

 حجت الاسلام و المسلمین به عنوان مقدمه  ادامه داد : شما می توانید موفقیت در هر کاری مدیون تهیه یک سلسله ابزار و شرایط است . تا زمانی یک سری شرایط فراهم نباشد موفقیت در هیچ کاری حاصل  نمیشود . وقتی که تاریخ پیغمبر اسلام (ص) را می بینیم که تقریباً هیچ کدام از شرایط توفیق که عبارت است از فرهنگ مناسب  ،مخاطبان مناسب،  شرایط  جغرافیایی مناسب ، یاران مناسب ،نبود دشمنان ; هیچ یک از آنها را پیغمبر (ص) نداشت  ;پیغمبر(ص) در بدترین شرایط  به قول امیرالمومنین (ع) در بدترین خانه  ، در بدترین فرهنگ و با موانع فراوان بر سر راه ایشان به رسالت خویش پرداختند.

وی در رابطه با چگونگی موفقیت پیامبر(ص) گفت : در آن دنیای تاریک و در آن شرایط سخت  پیامبر موفق ترین انسان بود .  باید بررسی کنیم و ببینیم رمز و راز  این موفقیت چه بوده . راز این موفقیت دو چیز است :  یکی داشتن برنامه  در زندگی  و دوم روشمند عمل کردن ; پیامبر (ص)  هر دو را داشت هم برنامه داشت  و هم روش.

حجت الاسلام والمسلمین شریفانی در رابطه با  "چهار روش"  و  "ده برنامه "  زندگانی  پیامبر (ص)  گفت : روش پیامبر در چهار آیه قرآن یکی ۱۵۱ بقره ،۱۲۹ بقره ، ۱۶۴ آل عمران و ۲ جمعه . بنا به این آیات پیامبر در گام اول تلاوت کتاب را ترویج کرد ،  گام دوم تعلیم گام سوم تزکیه  و قله کار هم حکمت آموزی.بنا به این  آیات هدف  تزکیه است  و تعلیم مسیر کار تزکیه  است

 در این بین پیامبر دو برنامه داشتند یکی برنامه عمومی  و هدایت جامعه که  هدف پیامبر در برنامه عمومی ایجاد امنیت ایجاد بهره وری از امکانات عمومی و  استقرار آرامش عمومی بر جامعه بوده است.

پیامبر (ص) به دستور خداوند متعال ۱۰ ماموریت  برای خود تعریف کرده بود. اولین مأموریت ویژه ی پیامبر این بود که مردم را با تلاوت قرآن آشنا کند ; بعد از تلاوت  هم نوبت تعلیم  میرسید . پس قرائت  مقدمه تعلیم است و تعلیم مقدمه تزکیه.

لذا گام سوم هم تزکیه است . دو نوع تزکیه داریم یکی عملی و یکی گفتاری . برای مثال تزکیه گفتاری این است که ما از خود تعریف نابجا کنیم که قرآن شدیداً از این مسیر مذمت می کند. ولی تزکیه عملی همین دستورات دینی است  و بهترین برنامه تربیت همین تزکیه عملی است .

حجت الاسلام و المسلمین شریفانی در رابطه با  "حکمت" به عنوان آخرین برنامه پیامبر گفت : ما فقط به صورت سر بسته از اسرار حکمت آگاهیم.   

  علمی فراتر  از علم ظاهری  است که  اگر کسی به آن برسد خداوند به آن شخص  خیر کثیری می دهد .

حجت الاسلام والمسلمین شریفانی در بخش "روشمندی"  عمل  پیامبر(ص)       گفت : پیامبر این هنر را داشت و  می دانست چگونه برنامه ها را عملیاتی کند .

پیامبر هنرمند تاریخ بود که می توانست با بهترین شیوه ها حرف خودش را در دل مردم بنشاند . این شیوه ها ۱۰ مورد هستند که در آیه159 آل عمران بیان شده است . 

حجت الاسلام والمسلمین شریفانی ده شیوه را اینگونه بیان کرد : 1) اولین شیوه  محبت است ، به طوری که پیامبر در حدیثی  می فرمایند: مبنای  کار من بر محبت است. 2 ) مورد دوم تکیه بر خداوند است. 3 ) سومین روش کار پیامبر لینت (آرامش و متانت) بود . پیامبر سه لینت داشت : قلبی مهربان ، گفتاری سراسر رحیمانه  و حتی منش و شخصیت پیامبر سراسر لینت بود .  4) چهارمین روش پیامبر روابط عمومی و جاذبه  بالا بود5) پنجمین خصلت پیامبر عفو و گذشت بود .  6 ) ششمین شیوه پیامبر دستگاه تطهیر و پالایش ایشان بود.  7) مشورت هفتمین روش پیامبر مشورت بود .) هشتمین شیوه پیامبر عزم و عملیاتی بودن ایشان است . 9 ) نهمین روش پیامبر با صفا بودن و صدق ایشان بود . سرتا پا صدق و صفا بود . ما روایتی داریم که : صدق شمشیر خداست و این شمشیر همه جا میبرد .10) دهمین مورد که جوابگو و در بر گیرنده موارد  قبل است  توکل بر خداوند است . توکل جبران تمامی کمبود هاست و تمام خلا ها را پر میکند .

 

حجت الاسلام و المسلمین شریفانی صحبت های خود را اینگونه پایان داد  : چرا پیغمبر (ص) موفق بود ؟ ; چون برنامه داشت و روش پیاده کردن آن ها را تحت 10 روش عملی کرد

این وبینار با پرسش و پاسخ پیرامون بحث و مشکلات دانشگاه پایان یافت .

کلمات کلیدی
مدیر سیستم
تهیه کننده:

مدیر سیستم

تصاویر

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *